PRO ČLENY

Právě teď

Mája letí, učí děti

Letošní čtvrtý ročník pobytu dětí v Májině údolí s názvem MÁJA letí, učí děti se zvlášť vydařil. Děkujeme za finanční podporu této skvělé akce plné her a poučení o opylujícím hmyzu v širokých ekologických souvislostech Ministerstvu zemědělství.

1

Obletované citrusy v Májině údolí

Citrusy kvetou dvakrát ročně. V časném předjaří si jejich voňavé květy včely a čmeláci neužijí, protože rostliny jsou v zimovišti, včely dřímají v chumáči a mladé čmeláčí matky někde v úkrytu. Za to nyní, v podletí, kdy jsou citrusy opět v plném květu, jsou vyhledávanou posilou slábnoucí včelí pastvy v krajině.

1

Nové rostliny včelí pastvy v době globálního oteplování

„Nové rostliny včelí pastvy v době globálního oteplování – inspirace ze Severní a Jižní Ameriky, jižní a jihovýchodní Asie, Afriky, Austrálie, Nového Zélandu“ byl název jedné z přednášek dr. Švamberka v rámci Májina Spolkového dne, který se uskutečnil na konci července. Aby mohl předseda našeho spolku rostliny názorně předvést, shromáždili jsme z celého světa semena a pustili se do pěstování. Vznikla pozoruhodná sbírka rostlin včelí pastvy, jejíž exempláře však nepřezimují v mrazu. Zimoviště v Májině údolí právě rozšiřujeme.

1

Májino údolí v plném květu

Vydatná bašta v pozdním létě je pro opylující hmyz nutnost, aby byl dobře připraven na zimu. Proto je Májino údolí v plném květu.

1

Rozkvetla Májina letničková směs

Včely už začínají vychovávat zimní generaci, pro níž je kvalitní výživa zvlášť důležitá. Úkolem tzv. zimních včel je převést včelstvo přes zimu až do příštího jara. Velice náročný úkol, který zvládnou jen zimní včely s dostatečnou výživou v pozdním létě a podletí. Vynikajícím zdrojem pylu a nektaru v tomto období je Májina letničková směs, která naplno rozkvétá v pozdním létě a poskytuje hojnost potravy až do prvních mrazíků. V období, kdy v současné zemědělské krajině toho již mnoho nekvete, je Májina letničková směs skvělým zdrojem potravy pro veškerý opylující hmyz.

1

Světový den včel

1

Dnes se v Májině údolí objevily vlaštovky. Asi to vzaly někudy oklikou. Už jsme se totiž začali obávat, že létajícího hmyzu je v ČR tak málo, že vlašťovkám nestojíme za pobyt. Přejeme k dnešnímu Světovému dni včel všem oslavencům i dalším příslušníkům hmyzí říše, aby měli dobré podmínky pro život. V Májině údolí se o to snažíme ze všech sil.

Letošní chov matek

1

Jako každý rok dr. Švamberk získal první sérii zavíčkovaných matečníků.

2

Počasí příliš nepřeje, přesto zůstalo 11 z 20 přelarvených misek.

3

Zaškolkováno a už se hřejí v líhni.

 

Letní pobyt dětí v Májině údolí

akce

Přírůstky včelí pastvy v Májině údolí

Do parku rostlin vydatných pro včelí pastvu v Májině údolí přibyly další skvělé kousky. Mezi nimi tis (1), sedmisyn (2), lýkovec (3), hortenzie drsná (4), mákie amurská (5). Posílí naši expozici zaměřenou na vydatné rostliny předjaří, časného jara, léta a podzimu, kdy opylující hmyz zejména v zemědělské krajině strádá nedostatkem potravních zdrojů.

Pítka

Nezapomeňte na vodu pro včely

Předjaří začalo. V dostatečně teplých dnech se včelky prolétnou, přinesou něco prvního pylu z lísek a potřebují donést do úlu vodu k ředění zásob. Jak říká dr. Švamberk ve svém aktuálním textu v rubrice Průvodce včelařským rokem: „Jakmile to počasí a konstrukční řešení napajedel umožní (nevhodné je použití sklenic při zamrznutí vody), instalujeme na nejteplejším místě blízko stanoviště včelstev venkovní napajedla, abychom usnadnili létavkám donášení vody, které je současně s hledáním prvních zdrojů pylu jejich hlavním úkolem v časném předjaří.“

Pítka

Novoroční projev předsedy spolku