PRO ČLENY

Právě teď

Obletované dříny

V Májině údolí rozkvétají dříny, které jsou pro včely bohatým zdrojem nektarové i pylové výživy. Však je o ně velký zájem. Zvláště při panujícím suchém předjaří jsou tyto keře významné pro včelí pastvu, protože jim sucho nevadí.

driny.jpg

Rozkvétají časné rostliny předjaří

Včely v prvních pěkných dnech předjaří čerpají výživu z nejčasnějších zdrojů potravy. V Májině údolí kvetou talovíny a vilín.

2.jpg
1.jpg

Uplynulý rok v několika obrazech aneb činnost v Májině údolí 2024

 

Novoroční projev předsedy spolku

 

2024-12-30.jpg

 

Narodil se Májin RECEPTÁŘ

V tomto novém dílku z pera našeho spolku jsme shromáždili roky zkoušení a zkušeností se zpracováním včelích produktů, zejména medu, v kombinaci s dalšími (super)potravinami. Ovoce s medem, nápoje s medem, medové zmrzliny… chcete-li v kuchyni tvořit zdravé pochoutky, je Májin RECEPTÁŘ dobrý pomocník.

2024-12-25.jpg

 

2024-12-21.jpg

 

2024-12-10.jpg

Vánoční zamyšlení předsedy spolku

Jezdím již mnoho let poměrně často metrem. Je to dobrá příležitost pozorovat změny, které nastávají v chování lidí. Nedávno jsem se zaměřil na statistiku aktivit pasažérů a zjistil, že v průměru se 4 lidé z 5 dívají celou cestu do mobilů. Dokonce i ti, kteří patří k sobě, spolu nekomunikují a dávají přednost čtení a posílání zpráv.

Ti mladí píší navíc tak rychle, až je to pro mě stresující. Jejich rychlosti a rychlosti tohoto světa již má generace přestává stačit. Píšu pomalu, ale říkám si, že zase s malým počtem chyb. Přemýšlím nad každým slovem a mládí, jak se zdá, chybovost – a možná nejen gramatická – příliš netíží.

Jenže ti mladí budou vytvářet podobu světa za pár let. Měli by analyticky myslet. Mám obavy, že se mohou stát jen biologickými stroji řízenými důmyslnou reklamou a propagandou. Bojím se, že v digitálním světě, kterému začíná pomalu vládnout umělá inteligence, se budou lidé rozhodovat a konat jako počítače. Nakonec bychom mohli být hnáni a řízeni světem nových sociálních sítí na internetu, nuceni mu sloužit místo toho, aby tyto prostředky sloužily nám a pomáhaly zlepšit náš život.

Svět se změnil nenápadně, ale nezvratně. Pošleme opět tisíce SMS a e-mailů v předvánočním čase, protože mnozí máme mnoho desítek kontaktů a snažíme se na ně nezapomenout. Ale jaký je a bude výsledek? Můžeme vůbec porovnat s realitou digitální doby efekt dávných hmotných pohledů psaných rukou a setkávání se tváří v tvář, vlivu dobrého živého slova, projevů účasti v radosti i strastech života, opravdových přátelství a skutečných lásek?

Vánoce v minulosti, jak je pamatuji, bývaly hlavně dobou, v níž cílem bylo přinášet radost dětem, radovat se s nimi a radovat se z nich. Probíhaly v intimitě domova. V tom je velká křesťanská symbolika předznamenávající zrozením světla budoucí (velikonoční) příchod života. Dnes je to spíše svátek konzumu pro všechny, který je možné si užít formou hotelového pobytu nebo i v teplých krajinách na pláži.

Změna je dcerou času. Rodí se v nových poměrech. V nich naše společnost stárne, dětí ubývá. Někteří odborníci z oblasti sociálních věd se domnívají, že chybějící pracovní sílu nahradí roboti řízení sociální inteligencí. Mám obavy, stejně jako je měl Karel Čapek před více než 100 lety, že tak pozitivní vývoj to nebude.

Možná, že se lidé budou přesouvat vybaveni digitálními brýlemi a dívat se v metru na filmy prostřednictvím v mozku implementovaných čipů, nebo ani nikam jezdit nebudou a přesouvat se budou jen virtuálně, až nakonec tak budou i komunikovat a ve virtuálním a robotickém světě partnerů a rodin žít.

Možná, že i do lesa na houby budou chodit virtuálně, protože ten pravý bude patřit zvěři (už na tom pracujeme), a když budou mít úspěch, přistane jim u dveří košík hub ze vzdálené pěstírny. Možná, že i včelařit půjde virtuálně. Kdekoli ve světě a po náležité finanční a časové investici získá takový chovatel včel několik sklenic medu pečlivě průmyslově vyrobeného s odpovídajícím složením dané geografické zóny ze "svého provozu" i s certifikátem potvrzujícím pravost produktu, třebas by byl umělý.

Zatím žijeme v jednodušším materialistickém světě spotřeby, ve světě, ve kterém včerejší novinky zaplňují dnešní kontejnery na odpad, ve světě velkého technického pokroku s mnoha rozpory a protiklady, kde z čistě materialistického pohledu nový život představuje ekonomické pasivum pro individuální život jedince. Navíc lidé, kteří se vyvinuli jako vrcholoví predátoři, místo toho, aby nadáni rozumem uplatnili toto postavení k účelnému řízení přírody, obrací své predátorské sklony stále často sami proti sobě.

Abychom mohli prožívat ještě mnohé Vánoce v klidu a míru, je třeba nejen myslet, ale také přispívat k udržitelnému vývoji přírody i lidské společnosti. Počínání lidí vyjadřují často slovesa projednat a vykonat. Zdá se však, že toho prvního máme až příliš mnoho a druhé nám často chybí. Snažme se to změnit.


Přeji všem krásné Vánoce.

 

Už je tu MÁJIN včelařský kalendář na rok 2025

Každý rok Spolek pro rozvoj včelařství MÁJA vydává včelařský kalendář, který potěší naše členy a příznivce. Tvoříme ho už od léta a umístíme do něj ty nejlepší snímky sezóny.

1

Sedmisyne, vítej v Májině údolí

1

Jedním z letošních přírůstků v Májině údolí je sedmisyn jasmínovitý. Opylujícímu hmyzu poskytuje v pozdním létě a celý podzim hojnost nektaru a hnědavý pyl. Tento keř s vonnými květy je původní v Číně a je k mání v našich zahradnictvích relativně krátce. Byl sice vědecky objeven v roce 1907, ale zůstalo jen u objevu. Teprve v roce 1980, kdy byl opět povolen vstup cizím vědcům na čínské území, se tako krásná dřevina dostala do světa.

Mája letí, učí děti

Letošní čtvrtý ročník pobytu dětí v Májině údolí s názvem MÁJA letí, učí děti se zvlášť vydařil. Děkujeme za finanční podporu této skvělé akce plné her a poučení o opylujícím hmyzu v širokých ekologických souvislostech Ministerstvu zemědělství.

1

Obletované citrusy v Májině údolí

Citrusy kvetou dvakrát ročně. V časném předjaří si jejich voňavé květy včely a čmeláci neužijí, protože rostliny jsou v zimovišti, včely dřímají v chumáči a mladé čmeláčí matky někde v úkrytu. Za to nyní, v podletí, kdy jsou citrusy opět v plném květu, jsou vyhledávanou posilou slábnoucí včelí pastvy v krajině.

1

Nové rostliny včelí pastvy v době globálního oteplování

„Nové rostliny včelí pastvy v době globálního oteplování – inspirace ze Severní a Jižní Ameriky, jižní a jihovýchodní Asie, Afriky, Austrálie, Nového Zélandu“ byl název jedné z přednášek dr. Švamberka v rámci Májina Spolkového dne, který se uskutečnil na konci července. Aby mohl předseda našeho spolku rostliny názorně předvést, shromáždili jsme z celého světa semena a pustili se do pěstování. Vznikla pozoruhodná sbírka rostlin včelí pastvy, jejíž exempláře však nepřezimují v mrazu. Zimoviště v Májině údolí právě rozšiřujeme.

1

Májino údolí v plném květu

Vydatná bašta v pozdním létě je pro opylující hmyz nutnost, aby byl dobře připraven na zimu. Proto je Májino údolí v plném květu.

1

Rozkvetla Májina letničková směs

Včely už začínají vychovávat zimní generaci, pro níž je kvalitní výživa zvlášť důležitá. Úkolem tzv. zimních včel je převést včelstvo přes zimu až do příštího jara. Velice náročný úkol, který zvládnou jen zimní včely s dostatečnou výživou v pozdním létě a podletí. Vynikajícím zdrojem pylu a nektaru v tomto období je Májina letničková směs, která naplno rozkvétá v pozdním létě a poskytuje hojnost potravy až do prvních mrazíků. V období, kdy v současné zemědělské krajině toho již mnoho nekvete, je Májina letničková směs skvělým zdrojem potravy pro veškerý opylující hmyz.

1

Světový den včel

1

Dnes se v Májině údolí objevily vlaštovky. Asi to vzaly někudy oklikou. Už jsme se totiž začali obávat, že létajícího hmyzu je v ČR tak málo, že vlašťovkám nestojíme za pobyt. Přejeme k dnešnímu Světovému dni včel všem oslavencům i dalším příslušníkům hmyzí říše, aby měli dobré podmínky pro život. V Májině údolí se o to snažíme ze všech sil.

Letošní chov matek

1

Jako každý rok dr. Švamberk získal první sérii zavíčkovaných matečníků.

2

Počasí příliš nepřeje, přesto zůstalo 11 z 20 přelarvených misek.

3

Zaškolkováno a už se hřejí v líhni.

 

Letní pobyt dětí v Májině údolí

akce

Přírůstky včelí pastvy v Májině údolí

Do parku rostlin vydatných pro včelí pastvu v Májině údolí přibyly další skvělé kousky. Mezi nimi tis (1), sedmisyn (2), lýkovec (3), hortenzie drsná (4), mákie amurská (5). Posílí naši expozici zaměřenou na vydatné rostliny předjaří, časného jara, léta a podzimu, kdy opylující hmyz zejména v zemědělské krajině strádá nedostatkem potravních zdrojů.

Pítka

Nezapomeňte na vodu pro včely

Předjaří začalo. V dostatečně teplých dnech se včelky prolétnou, přinesou něco prvního pylu z lísek a potřebují donést do úlu vodu k ředění zásob. Jak říká dr. Švamberk ve svém aktuálním textu v rubrice Průvodce včelařským rokem: „Jakmile to počasí a konstrukční řešení napajedel umožní (nevhodné je použití sklenic při zamrznutí vody), instalujeme na nejteplejším místě blízko stanoviště včelstev venkovní napajedla, abychom usnadnili létavkám donášení vody, které je současně s hledáním prvních zdrojů pylu jejich hlavním úkolem v časném předjaří.“

Pítka

Novoroční projev předsedy spolku